Zbiór opowiadań najpopularniejszych w swoim kraju i uznanych za klasyków pisarzy starszego pokolenia. W ich twórczości znalazły odbicie zarówno trudne doświadczenia z lat dzieciństwa i młodości: okupacja japońska, podział kraju, wojna domowa, jak i problemy psychologiczne, nurtujące aktualnie społeczność Korei.
Noty o autorach
HWANG Sunwon
(ur. 1915)
Urodził się w powiecie Tedong, prowincja Płd. Phjongan na północy Korei. Ukończył studia na japońskim uniwersytecie Waseda, specjalizując się w literaturze angielskiej. Zadebiutował, jako poeta w 1931 roku, potem publikował wiersze i opowiadania dla dzieci w czasopismach. W 1946 roku przeniósł się wraz z rodziną na południe Korei, gdzie początkowo pracował, jako nauczyciel w szkole średniej, a od 1957 roku jako wykładowca na Uniwersytecie Kjonghi w Seulu. Członek Koreańskiej Narodowej Akademii Sztuki. Wydał dwa zbiory poezji i ponad sto nowel i opowiadań oraz siedem powieści. Laureat wielu bardzo prestiżowych nagród za twórczość literacką.
KIM Tongni
(ur. 1913)
Urodził się w Kjongdzu, południowej prowincji Kjongsang. Zadebiutował w 1934 roku jako poeta i krytyk literacki. Natomiast w 1935 ukazała się jego pierwsza nowela Potomkowie Hwargangów. Członek Koreańskiej Narodowej Akademii Sztuki, wykładowca na seulskich uczelniach. Znany ze swych prawicowych sympatii. Wprowadził do literatury koreańskiej folklor i ludowe wierzenia. Laureat wielu nagród literackich m.in. w 1955, 1958, 1969 roku.
HAN Musuk
(1918-1993)
Urodziła się w Seulu. Początkowo próbowała sił jako malarka, lecz porzuciła te ambicje pod wpływem rodziny męża. Zadebiutowała w 1940 roku powieścią .Kobieto z latarnią, za którą otrzymała nagrodę „Shinshidae”. Jest autorką wielu opowiadań i nowel, laureatką licznych nagród. Wiele z jej utworów zostało przetłumaczonych na obce języki, głównie angielski. Od 1986 członek Koreańskiej Narodowej Akademii Sztuki, członek zarządu koreańskiego Pen-Clubu w latach 1963-1984 i jego reprezentantka na kongresach międzynarodowych w Japonii, Francji i Jugosławii.
HAN Malsuk
(ur. 1931)
Urodzona w Seulu, ukończyła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Seulskiego w 1955 roku, a w latach 1959-1974 wykładała na tym uniwersytecie literaturę. Zadebiutowała w 1957 roku nowelą Kres mitu, w 1964 roku otrzymała nagrodę miesięcznika „Literatura Współczesna” za nowelę Ślad, a 1969 za Umowę z Bogiem. Jedna z najchętniej tłumaczonych na obce języki (angielski, francuski, japoński) autorek koreańskich. Dwa z jej utworów zostały sfilmowane. W 1993 roku koreański Pen-Club wysunął jej kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla.
PAK Wanso
(ur. 1931)
Urodzona w Kephung, w prowincji stołecznej Kjonggi. Jako pisarka zadebiutowała dopiero w 1970 roku nowelą Nagie drzewo, odwołującą się do jej osobistych przeżyć z czasów wojny koreańskiej. Cieszy się wielkim uznaniem i popularnością wśród czytelników. Laureatka prestiżowych nagród Stowarzyszenia Pisarzy Koreańskich: w 1980 roku za Trzy jesienne dni i w 1981 za nowelę Matczyny kostur. Wydała do tej pory sześć powieści i sześć zbiorów nowel.
CZHWE Inho
(ur. 1945)
Urodził się w Seulu. Ukończył anglistykę na seulskim uniwersytecie Jonse. Publikować zaczął w połowie lat sześćdziesiątych, stając się jednym z najbardziej poczytnych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych koreańskich pisarzy. Zajmował się dramaturgią i reżyserią filmową. Jest autorem ponad czterdziestu nowel i kilkunastu powieści, za które otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w latach 1968, 1972, 1982 i 1985. W swych utworach podejmuje bardzo szeroką tematykę - od problemów współczesnego człowieka po powieści historyczne.