Afganistan - narodziny republiki
Wydawnictwo:Dialog
NAKŁAD :WYCZERPANY
Wydanie:Warszawa
Rok wydania:2002
Typ okładki:oprawa miękka
Liczba stron:202
ISBN:83-88939-09-6
Udostępnij:

Książka jest w historiografii polskiej pierwszą próbą przedstawienia procesów, które doprowadziły do rozwoju idei republikanizmu w kręgach politycznych Afganistanu i obalenia monarchii afgańskiej w 1973 roku.

Autorka, opierając się na mało znanych i niedostępnych materiałach źródłowych, przedstawia przyczyny i okoliczności przewrotu republikańskiego w Afganistanie, na czele którego stał członek rodziny królewskiej, były premier Mohammad Daud.

W kolejnych rozdziałach, których cezurę czasową wyznaczają zasadnicze zmiany w dziejach politycznych Afganistanu, autorka omawia proces formowania się nowożytnego państwa afgańskiego, jego umacnianie się w ramach monarchii, klęskę, jaką przyniósł bezpartyjny system demokracji parlamentarnej, i wreszcie rządy republikańskie prezydenta Mohammada Dauda zakończone krwawym przewrotem sił lewicowych w 1978 roku.

Jolanta Sierakowska-Dyndo - polska afganolożka i iranistka, profesor w Zakładzie Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat sprawowała funkcję Dziekana Wydziału Orientalistycznego UW. Jej zainteresowana badawcze skupiają się na historii najnowszej Afganistanu w tym kulturowych i społecznych uwarunkowaniach procesów historycznych i wydarzeń politycznych w tym regionie.