Bollywood
Wydawnictwo:Dialog
NAKŁAD :WYCZERPANY
Tytuł oryginału:Show business
Tłumaczenie:Artur Karp
Wydanie:Warszawa
Rok wydania:2004
Typ okładki:oprawa miękka
Liczba stron:393
ISBN:83-88938-75-4
Udostępnij:

Fragmenty z „Od Tłumacza”:
Bollywood (tytuł oryginalny Show Business) Shashiego Tharoora to powieść z kluczem; jej związki z realnym życiem są oczywiste dla wszystkich indyjskich kinomanów. Akcja toczy się głównie w bombajskim centrum produkcji filmów, zwanym potocznie - w nawiązaniu do amerykańskiego pierwowzoru - Bollywoodem.

Życie bohatera powieści, Aśoka Bandźary, z grubsza odtwarza biografię Amitabha Bachhana (wym. Baćhana), najpopularniejszego indyjskiego aktora filmowego lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Epizody z życia obu postaci, tej powieściowej i tej realnej, nie pokrywają się jednak w pełni; mając inną kolejność, tworzą własną dramaturgię i nabierają odmiennego znaczenia. Powieść staje się dzięki temu polemiką z wprowadzonym przez Bachhana na ekrany tysięcy indyjskich kin i powielanym przez niego w wielu kasowych filmach wszechwładnym mitem „Gniewnego Młodego Człowieka”, który dzięki swej osobistej energii i przywiązaniu do podstawowych, ogólnoludzkich wartości etycznych, potrafi wyrwać się z sieci zależności klasowych i kastowych, dławiących w Indiach wszelką inicjatywę.

Od publikacji powieści minęło kilkanaście lat. Dziś najważniejsza wydaje się ta jej warstwa, która przedstawia współczesną politykę jako pole tworzenia iluzji, znacznie rozleglejsze i bardziej wpływowe od filmu. To na nim ludzie władzy, odgrywając pieczołowicie wyreżyserowane spektakle, mogą realizować swe cele.

Shahi Tharoor urodził się w 1956 roku w Londynie. Studiował w Indiach i Stanach Zjednoczonych, gdzie w wieku 22 lat uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Tufts. W 1978 roku zaczął pracować jako Wysoki Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. W latach 80. odpowiadał z ramienia ONZ za operacje pokojowe w byłej Jugosławi. Od roku 1997 jest jednym z najbliższych współpracowników Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofiego Annana. W 2002 roku został mianowany Podsekretarzem Generalnym ONZ ds. Komunikacji i Informacji Publicznej. Od kilku lat zaangażowany w życie polityczne Indii.