INDYJSKA CODZIENNOŚĆ - 2 książki - Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki / Życie Codzienne w Delhi - PAKIET PROMOCYJNY

książka drukowana:

Dostępność:chwilowy brak na magazynie
Cena:
83,00PLN
Wydawnictwo:Dialog / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Typ okładki:oprawa miękka
ISBN:978-83-233-4622-7 / 978-83-61203-56-8
Udostępnij:
INDYJSKA CODZIENNOŚĆ - 2 książki

Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki / Życie Codzienne w Delhi - PAKIET PROMOCYJNY



  1. Black George - Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki
  2. Skakuj-Puri Maria - Życie Codzienne w Delhi




1. Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki

Autor:
Black George
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tytuł oryginalny: On the Ganges
Tłumaczenie: Aleksandra Czwojdrak
Rok wydania: 2019
Typ okładki: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Rozmiar: 150 x 230 [mm]
ISBN: 978-83-233-4622-7



Wszyscy ludzie znad rzeki matki
 
George Black zabiera czytelników w niezwykłą podróż prowadzącą od himalajskich lodowców przez święte miasto Waranasi aż po „sto ujść” delty Gangesu. W trakcie swej wędrówki stara się zrozumieć fenomen rzeki, która ‒ karmiąc pół miliarda ludzi ‒ jest jednocześnie boginią i miejscem kultu, a zarazem otwartym rynsztokiem i ściekiem fabrycznym.
 
Ganges, święta rzeka hindusów, od wieków przyciąga ludzi jak magnes.  Wśród nich było i jest wiele wyrazistych, często ekscentrycznych postaci: czcicieli rzeki, jej trucicieli, fanatyków religijnych, właścicieli przeżartego korupcją biznesu kremacyjnego, robotników z obskurnych fabryk oraz przybyszów poszukujących oświecenia i przygód. Osoby, miejsca, historie i opowieści zmieniają się w książce jak w kalejdoskopie, tworząc fascynującą, różnobarwną mieszankę, z której wyłania się obraz tej wielokulturowej społeczności.
 
To zapadająca w pamięć relacja z podróży, ukazująca wielką rzekę ze wszystkimi jej zagadkami i sprzecznościami. Moc Gangesu zawiera się bowiem w słowach: „Wszystko w rękach naszej matki, Ma Gangi”.

„To nie jest zwykły dziennik z podróży. To opowieść upleciona z historii Indii, z losów miast i wiosek, z doświadczeń ludzi szukających szczęścia, żyjących nadzieją, pogrążonych w rozpaczy. To odpowiedź na pytanie, w czym tkwi magnetyczna siła Gangesu”.
Dr Agata Świerzowska, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego
 
„Wędrówka George’a Blacka brzegami Gangesu daje czytelnikom ciąg frapujących migawek z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości życia toczącego się nad najświętszą rzeką Indii. Zdając sobie doskonale sprawę z ograniczeń stojących przed każdą relacją podróżniczą, która podejmuje próbę »zrozumienia« Indii,  Black w swoim zbiorze szkiców sprawia mimo to, że kraj ten wydaje się  łatwiejszy do ogarnięcia rozumem”.
Rolf Potts, autor książki Vagabonding
 
„Miejscami ironiczna, humanistyczna narracja Blacka ukazuje naród na krawędzi katastrofy, lecz mimo to domagający się nadziei”.
„Publishers Weekly”
 
George Black, pisarz i dziennikarz, mieszka w Nowym Jorku. Jego prace poświęcone polityce, kulturze i środowisku naturalnemu ukazywały się na łamach tygodnika „The New Yorker” i wielu innych wydawnictw, często odzwierciedlając jego długoletnią fascynację górami i rzekami. Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki to jego siódma książka.




2.
Życie Codzienne w Delhi

Wydawnictwo: Dialog
Wydanie: Warszawa
Rok wydania: 2011
Typ okładki: oprawa miękka
Liczba stron: 483
Rozmiar: 130 x 205 [mm]
ISBN: 978-83-61203-56-8


Książka stanowi doskonałe, bogato ilustrowane fotografiami wprowadzenie do historii, topografii i kultury współczesnego Delhi. Opowiada o najróżniejszych aspektach życia codziennego jego mieszkańców i problemach, z którymi się borykają. Autorka, znająca Delhi od podszewki, kreśli fascynującą panoramę jego różnorodności społecznej, wyznaniowej i obyczajowej, starając się pokazać, jak wszechobecność wielu religii wpływa na charakter miasta i światopogląd delhijczyków. Barwny język, w którym pobrzmiewają osobiste nuty, sprawia, że "Życie codzienne w Delhi" to lektura, od której trudno się oderwać. 

Maria Skakuj-Puri (ur. 1955) jest absolwentką indologii na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i islamistyki na Wydziale Islamistyki uniwersytetu Dźami’a Millija Islamija w New Delhi. Jej zainteresowania naukowe obejmują religie Indii, a także współczesną literaturę indyjską. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Delhi.